Otwarcie wystawy "Frank Piasecki i inni..." Przykład modelowej współpracy MLP z koncernem Boeing

W dniu 30 maja 2011 r. w Nowym Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Frank Piasecki i inni...". Bohaterami ekspozycji są wybitni inżynierowie, Polacy, którzy przyczynili się do rozwoju techniki lotniczej. Chociaż większość z nich kształciła się i rozpoczęła życie zawodowe w niepodległej Polsce, po wybuchu II Wojny Światowej znaleźli się na Zachodzie, gdzie kontynuowali swoją pracę. Ich wybitne osiągnięcia w zakresie inżynierii lotniczej warte są upamiętnienia polskiego wkładu w ogólnoświatową myśl techniczną.

Po przegranej przez Polskę wojnie obronnej jesienią 1939 r. ponad 200 inżynierów oraz około 800 techników lotniczych znalazło się poza granicami kraju.

Po cofnięciu akredytacji rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w lipcu 1945 r. i rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, rozpoczął się nowy rozdział w ich życiu. Walka o niepodległość ojczyzny - czy z bronią w ręku czy za deską kreślarską - zakończyła się niepowodzeniem. Kto inny, według innych planów, przystąpił do tworzenia zupełnie nowego lotnictwa w kraju. Kiedy rozwiały się marzenia o triumfalnym powrocie do Polski, stanęli przed odpowiedzią na pytanie o wybór dalszej drogi życiowej. w ogarniętej powojennym kryzysem Anglii niełatwo było im znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych. Możliwości pracy w wyuczonym zawodzie dali Polakom Kanadyjczycy i Amerykanie. Poszukiwali oni wybitnych umysłów - wszak rozpoczynała się nowa - "Zimna" wojna.

Znany konstruktor śmigłowców, Frank N. Piasecki (1919-2008) chętnie przyjmował ich do siebie, znał ich dokonania i miał zaufanie do ich umiejętności. Frank N. Piasecki, mimo że urodzony na amerykańskiej ziemi, posiadał wszystkie te cechy. Przez zakładay Piaseckiego przewinęło się wiele słynnych polskich nazwisk, z których należałoby wymienić m.in. nieżyjących już profesora Wiesława Stępniewskiego, inż. Piotra Kubickiego, Bogdana Trockiego, Tadeusza Tarczyńskiego.

Pomimo iż centralną postacią wystawy wybrano Franka N. Piaseckiego, w boksach multimedialnych zaprezentowano również dokonania i sylwetki: Tadeusza Ciastuły (1909-1979), Wsiewołoda (Jeana) Jakimiuka (1902(5)-1991), Jerzego Dąbrowskiego (1899-1967), Stanisława Rogalskiego (1904-1976), Wiesława Stępniewskiego (1909-1998), Henryka Milicera (1915-1996), Jerzego Rudlickiego (1893-1977), Stanisława Praussa (1903-1997). Dopełnienie całości ekspozycji stanowią myśliwiec PZL P.11c, przy którym, po śmierci Zygmunta Puławskiego prace kontynuował W. Jakimiuk oraz samolot treningowy Fouga CM.170 Magister, w którym wykorzystano patent inż. J. Rudlickiego tzw. Usterzenie motylkowe a także szereg innych artefaktów.

Wystawa "Frank Piasecki i inni..." pod honorowym patronatem pana Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego, powstała dzięki wielkiemu osobistemu zaangażowaniu dr Henryki Bochniarz Prezydent Boeing Central & Eastern Europe. Materialnie wsparta została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie oraz Boeing Central & Eastern Europe.

Ekspozycja została przygotowana przez zespół pracowników naukowych Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wspartych merytorycznie przez wybitnych znawców historii lotnictwa w osobach mgr inż. Andrzeja Glassa i mgr inż. pil. Ryszarda Witkowskiego.

Uroczystość otwarcia poprzedzona została konferencją prasową, na której informacji o wystawie udzielali: Nicole Piasecki, córka Franka N. Piaseckiego, Wiceprezes ds. Rozwoju Biznesu Boeing Commercial Airplanes, dr Henryka Bochniarz Prezydent Boeing Central & Eastern Europe, prof. dr hab. inż. Zbigniew Piasek Sekretarz Generalny Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii USA - Unia Europejska - Afryka, Krzysztof Radwan Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz dr Krzysztof Mroczkowski z Działu Inwentaryzacji Muzeum, kurator wystawy.

Wernisaż zaszczycili swoją obecnością członkowie rodziny Franka N. Piaseckiego, Witold Latusek przedstawiciel Zarządu Województwa Małopolskiego, pracownicy koncernu Boeing oraz dyplomaci w tym Allen S. Greenberg, konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie wraz z małżonką. Istotnym dopełnieniem była część artystyczna, zaprezentowana przez zespół Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego,
Boeing Central & Eastem Europe